Czy warto zdecydować się na tapetę ścienną?

Czy warto zdecydować się na tapetę ścienną?

Tapeta jest materiałem okładzinowym, stosowanym zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Najczęściej wykonywana jest z papieru, ale materiałem może być także skóra lub tkanina, a nawet tworzywo sztuczne. Historia oklejania ścian wewnętrznych tapetą sięga średniowiecza, a w czasach współczesnych to rozwiązanie wraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdźmy dlaczego!

5 zalet tapety ściennej

Na etapie urządzania lub remontu mieszkania prędzej czy później pojawi się pytanie – tapeta czy farba? Co wybrać? Tapety na ścianę zyskują coraz szersze grono zwolenników, ponieważ:

  1. Pozwalają ukryć nierówności ścian i pęknięcia tynku. Stan ścian to jeden z czynników decydujących przy wyborze pomiędzy tapetą a farbą. Ubytki w tynku lub nierówności to częste problemy w starszym budownictwie. Odnowienie powierzchni ścian jest procesem nie tylko żmudnym, ale również kosztownym, a farba nie jest w stanie ukryć niedoskonałości. Natomiast tapeta na ścianę już tak! To doskonałe rozwiązanie, aby uniknąć dodatkowych prac wykończeniowo-budowlanych.

  2. Są bardzo trwałe. Nowoczesne tapety na ścianę produkowane są z wysokojakościowych materiałów, dlatego ich żywotność jest bardzo długa. Możemy się cieszyć ich nienaruszonym stanem nawet przez kilkanaście lat, co w przypadku tradycyjnych farb jest efektem niemożliwym do osiągnięcia.

  3. Wyróżniają się wyjątkową odpornością. Współcześnie produkowane tapety są odporne na wilgoć, pleśń, zabrudzenia, uszkodzenia mechanicznie, detergenty i środki chemiczne. Dobre jakościowo tapety nie odbarwiają się i nie odklejają.

  4. Nie wymagają skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Do czyszczenia tapet wystarczy użyć zwykłej wody lub specjalnie w tym celu przeznaczonych środków pielęgnacyjnych. Przetarcie tapety wilgotną szmatką lub ściereczką nasączoną detergentem to wszystkie czynności, jakie musimy wykonać.

  5. Pozwalają nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat. Nowoczesne tapety dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Dzięki tak dużej różnorodności stylistycznej, można je swobodnie dopasować do własnych upodobań oraz estetyki mieszkania. Tapety na ścianę mogą nie tylko odświeżyć wnętrze, ale również nadać mu określony klimat i pełnić rolę dominanty kompozycyjnej, organizującej przestrzeń wizualną. Możemy wybierać spośród tapet w stylu glamour, skandynawskim, orientalnym, tropikalnym, morskim… i wielu innych! Mogą odwzorowywać dowolny wzór i strukturę, a nawet zastępować obraz – w tej roli doskonale sprawdzają się fototapety.

Posted on