Dlaczego tapetowanie to dobra alternatywa dla malowania?

Dlaczego tapetowanie to dobra alternatywa dla malowania?

Sposób wykończenia ścian ma olbrzymie znaczenie dla wyglądu całego wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię kolorystyka ścian może przesądzić o klimacie pomieszczenia, a także o tym, jak będą się prezentować pozostałe elementy wystroju.

Każdy, kto podejmuje decyzję o przeprowadzeniu remontu zamieszkiwanego już lokum albo co do prac wykończeniowych w nowo wybudowanym domu lub mieszkaniu, może wybierać spośród sporej palety różnych rozwiązań. Wiele osób decyduje się na wykładanie ścian płytkami ceramicznymi, inni wolą nowoczesne panele drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego panele. Stosowanie takich materiałów przy pracach wykończeniowych jest jednak pracochłonne, a efekt nie w każdym przypadku będzie satysfakcjonujący. Ci, którzy chcieliby uzyskać spektakularny efekt w krótkim czasie, nie są jednak skazani wyłącznie na tradycyjne malowanie ścian. O wiele lepszym pomysłem może się okazać wybór nowoczesnej tapety na ścianę. Przekonajmy się, dlaczego tapetowanie może być znakomitą alternatywą dla używania farb ściennych.

Czy malowanie ścian to zawsze dobry pomysł?

Malowanie ścian to najpopularniejszy jak dotąd sposób na ich wykończenie. Po nałożeniu tynków i wyrównaniu ścian większość osób decyduje się na pomalowanie ich na wybrany kolor, niekiedy korzystając z różnych możliwości dodatkowych, np. wykonania przecierki czy łączenia kilku barw. Pozornie malowanie oznacza szybkie ukończenie pracy, a ich efekt może być bardzo dobry. W rzeczywistości jednak malowanie oznacza wiele ograniczeń, których możemy uniknąć decydując się na ponadczasowe tapety, które znakomicie ocieplą przestrzeń pomieszczenia, nadadzą mu wyjątkowego charakteru i często okażą się w praktyce dużo trwalsze na uszkodzenia mechaniczne aniżeli tradycyjnie malowane ściany. 

Dlaczego tapeta może być lepszym rozwiązaniem niż malowanie ścian?

W przeciwieństwie do tapetowania pomalowanie ścian, które wcześniej były pokryte inną farbą, bywa kłopotliwe. Żeby farba dobrze się trzymała, może być konieczne usunięcie starej powłoki lub przynajmniej dobre zmycie ścian, co wymaga dodatkowego nakładu czasu i pieniędzy. Przygotowanie pomieszczenia do malowania to konieczność zabezpieczenia wielu miejsc, m.in. okien, futryn, drzwi oraz podłogi. Potrzebny może być również demontaż gniazdek i oświetlenia. W większości przypadków nie obejdziemy się też bez pracochłonnego szpachlowania rys i dziur, czego możemy uniknąć stosując zjawiskowe tapety. Malowanie ścian oznacza najczęściej uzyskanie jednobarwnej powierzchni. Kładzenie dwóch kolorów czy wykonanie bardziej skomplikowanych wzorów i efektów wymaga sporej wprawy oraz doświadczenia. Inaczej sprawa ma się w przypadku tapet, które dostępne są w niemalże nieograniczonych wzorach i kolorach, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Nowoczesne tapety są zmywalne podobnie jak farby, więc bez problemu usuniemy z nich wszelkie zabrudzenia. Nadadzą się tym samym zarówno do pomieszczeń, w których przebywają dzieci, jak przedszkola, dziecięce sypialnie lub domowe salony oraz do przestrzeni, które odwiedzają klienci: pokoje hotelowe, poczekalnie, gabinety i biura. 

Co można zyskać, wybierając tapetę?

Zastosowanie tapety oznacza niemal nieograniczone możliwości wyboru wzoru, koloru, a także materiału, z którego jest ona wykonana. Tapety sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu, a ich uniwersalne wersje można układać również w łazienkach i kuchniach. Jednymi z największych zalet używania tapet pozostają jednak bogactwo ich rodzajów. Wśród dostępnych motywów i barw można znaleźć produkty, które będą pasowały do każdego wnętrza i stylu – od tradycyjnych i niezwykle stonowanych, w klasycznych tonacjach kolorystycznych, przez inspirowane stylem industrialnym albo brutalistycznym, aż po będący stale popularnym styl glamour. Nowoczesne tapety dają nam nieograniczone możliwości wyboru — mogą to być jednolite desenie, wzory geometryczne lub wzory 3D, Art Deco lub dedykowane do pokojów dziecięcych motywy z bajek. 

Popularne zestawienia tapet

Tapeta to także niezwykle szeroka paleta różnych wariantów urządzenia wnętrza. Decydując się na przyklejenie tapet, nie trzeba się ograniczać do jednego wzoru, przeciwnie, coraz modniejsze staje się zestawianie w jednym pomieszczeniu dwóch lub więcej rodzajów tapety. Popularne jest łączenie jednego, szczególnie wyrazistego wzoru, tworzącego dominujący element aranżacji z innymi nieco bardziej stonowanymi. Wiele osób decyduje się na zastosowanie tapet ze względu na to, że tworzą bardziej przyjazną i „cieplejszą” atmosferę niż sprawiające wrażenie „zimnych” wyłącznie pomalowane tynki. Dla większości zwolenników tapet najważniejsza jest jednak prostota nakładania tapet, które dostępne są w postaci rolek z tapetami samoprzylepnymi. 

Nakładanie tapet

Wybierając tapety, warto pamiętać o tym, że przyklejanie tapet jest zazwyczaj prostsze i szybsze niż malowanie ścian, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno konieczne przygotowania, jak i późniejsze prace porządkowe. Choć tapetowanie wymaga precyzji, to w większości przypadków bez problemów można sobie z nim poradzić samodzielnie, stosując się do zaleceń producenta. Co ważne grubsze tapety bardzo łatwo zakryją pęknięcia i rysy na tynku, a w zależności od nadrukowanego wzoru można też zamaskować większe lub mniejsze nierówności. Tapeta może też być niezwykle trwała i ściana wykończona w ten sposób przez dłuższy czas nie będzie wymagała odnawiania.

 

Posted on