Jak dobrać klej do tapety?

Jak dobrać klej do tapety?

Tapetowanie wnętrz jest bardziej wymagającą czynnością niż na przykład malowanie ścian. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Oprócz wyboru odpowiedniego wzoru tapety należy też przygotować powierzchnię ściany do wykonywanych prac, by efekt był estetyczny. Mowa tutaj o usunięciu wystających z niej elementów, oczyszczeniu z pozostałości po farbie czy starej tapecie, wyrównaniu i gruntowaniu. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wybór dobrej jakości kleju do tapet. Jaki produkt wybrać i na co zwrócić uwagę?

Klej odpowiedni do rodzaju tapety ściennej

Grubość, faktura i twardość tapet ściennych różnią się od siebie. Należy brać to pod uwagę, wybierając odpowiedni klej do tapet. Im tapeta jest grubsza i twardsza, tym gęstszy powinien być klej. Dlatego klej o większej gęstości sprawdzi się przede wszystkim w przypadku tapet winylowych, natomiast w przypadku tapet papierowych optymalnym rozwiązaniem będzie wybór rzadszego kleju. Z kolei tapety flizelinowe, czyli takie, których podkład został wykonany z włókniny syntetycznej, będą najlepiej współpracować z gęstym klejem nierozcieńczonym z wodą. Dzieje się tak dlatego, że ich położenie wymaga smarowania ściany bezpośrednio przed nałożeniem na nią paska tapety. Tapety lateksowe są natomiast grubsze od tapet papierowych, co wymaga użycia nieco gęstszego kleju, który zapewni im lepszą przyczepność. Nie zawsze łatwo jest dobrać odpowiedni klej do tapet. Dlatego można również zdecydować się na kupno uniwersalnego kleju do tapet. Dobrej jakości produkt pozwoli na skuteczne przyklejenie do ściany większości produktów.

Pozostałe kryteria

Wybór kleju do tapet odpowiedniego do konkretnego rodzaju pokrycia ściany jest kluczowym kryterium. Warto jednak zwrócić uwagę na pojemność produktu. W przypadku tapetowania większej liczby pomieszczeń warto zdecydować się na większą pojemność opakowania natomiast jeśli prace będą wykonywane tylko w jednym pokoju, nie warto gromadzić niepotrzebnego zapasu. Łączy się z tym również to, że należy zwrócić uwagę na deklaracje producenta dotyczące wydajności produktu. Aby jakość wykonanych prac była wysoka, klej powinien mieć również dobry skład, czyli zawierać substancje grzybobójcze, metylocelulozę czy dodatki uszlachetniające. Warto zwrócić uwagę również na jego paroprzepuszczalność, łatwość aplikacji czy odporność na odzieranie i szorowanie. Istotnym kryterium może być również sposób przygotowania i aplikacji kleju.

Posted on