Jak wybrać idealną tapetę do salonu?

Jak wybrać idealną tapetę do salonu?

Wybór idealnej tapety na ścianę to ważny etap urządzania wnętrz domu lub mieszkania – zwłaszcza jeśli chodzi o tak istotne pomieszczenie jak salon.

Popularność tapet na ścianę

Tapety cieszą się dużą popularnością ze względu na zróżnicowanie wzorów, kolorów i faktur, które pozwala na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji i podkreślenie charakteru wnętrza. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji są one trwałe, łatwe w montażu i pielęgnacji. Samoprzylepne tapety znacznie ułatwiają proces naklejania oraz ewentualnego usuwania – nie wymagają specjalistycznego kleju ani narzędzi. Wreszcie, tapety stanowią szybką i stosunkowo tanią alternatywę dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych, takich jak farba czy tynk dekoracyjny.

Wybór idealnej tapety do salonu

Wybór tapety zależy od indywidualnych upodobań oraz przeznaczenia pomieszczenia. Salon jest miejscem spotkań, wypoczynku i relaksu, dlatego warto zastanowić się, jakie kolory i wzory będą sprzyjać takiej atmosferze. Jako że jest wnętrze reprezentacyjne, warto postawić na tapety o nieco bardziej wyrazistych wzorach i kolorach, jednocześnie dbając o to, by nie przytłoczyć wnętrza. Przed zakupem warto sprawdzić próbki materiału oraz na bieżąco śledzić trendy wnętrzarskie.

Dopasowanie tapety do stylu pomieszczenia

Tapeta do salonu powinna współgrać z aranżacją wnętrza, dlatego dobrze jest wybrać wzór dopasowany do stylu mebli i dodatków. W skandynawskim salonie doskonale sprawdzą się pastelowe barwy oraz geometryczne wzory. W minimalistycznym wnętrzu warto zastosować tapetę w jasnych, neutralnych kolorach z subtelnym deseniem. Salon w stylu glamour z kolei może zyskać blasku dzięki tapetom z motywami roślinnymi czy zawierającymi efekt połyskujących cegieł.

Decydując się na określony styl aranżacji, warto również wziąć pod uwagę wielkość salonu oraz kierunek światła wpadającego do pomieszczenia tak, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Posted on