Jedną z podstawowych reguł rządzących światem wzornictwa jest ta, która mówi, że wszystkie trendy przemijają, by po czasie powrócić w nieco zmienionej formie. Tę prawidłowość widać szczególnie wyraźnie w przypadku abażurów. Uznane przed laty za niemodne, wręcz kiczowate pojawiają się ponownie, tym razem w odsłonie, która nie tylko może trafiać w bardzo szerokie gusty, ale też zapewnia dużą elastyczność i możliwość połączenia z niemal dowolnymi elementami wystroju. Abażury do lamp, które ponownie będą królowały w najelegantszych aranżacjach, pasują zarówno do reprezentacyjnych salonów, jak i nastrojowych sypialni czy gabinetów. Przyjrzyjmy się bliżej historii abażurów i zobaczmy, dlaczego mają duże szanse, aby stać się prawdziwym hitem w aranżacjach wnętrz.
Skąd wzięły się abażury?
Abażury mają za sobą dość długą historię, ponieważ pojawiły się w XVIII wieku, służąc początkowo jako ozdoba chroniąca przed zbyt intensywnym blaskiem świec. Ze stosowaniem tkanin w połączeniu z otwartym ogniem wiązało się jednak duże niebezpieczeństwo, dlatego ich większą popularność można zauważyć dopiero po pojawieniu się osłoniętej szklanym kloszem lampy naftowej. Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak tuż po upowszechnieniu się wprowadzanej szeroko pod koniec XIX oraz na przełomie XIX i XX wieku energii elektrycznej wraz z jasno świecącą żarówką. Modne w tym okresie stały się nie tylko abażury tkaninowe, ale również wykonywane z papieru. Wkrótce musiały jednak konkurować z kloszami wykonywanymi ze szkła oraz innych materiałów – metalu, porcelany i alabastru.
W czasach nam bliższych abażury kojarzą się przede wszystkim ze stylem obowiązującym w zamierzchłych czasach PRL i niezbyt efektownym wzornictwem. Choć w przypadku masowo sprzedawanych w latach 80. materiałowych abażurów z marszczonych syntetycznych tkanin z frędzelkami takie zestawienie może być uprawnione, to warto pamiętać, że wiele projektów lamp stworzonych przez polskich projektantów lat 60. i 70. stanowi do dzisiaj prawdziwe działa sztuki użytkowej.
Wielki urok abażurów polega m.in. na tym, że świetnie sprawdzają się w połączeniu ze wszystkimi typami lamp. Można je zamontować na większych lampach stołowych czy niedużych stawianych na szafkach przy łóżku, ale także na wiszących na ścianie kinkietach. Sprawdzą się również jako ozdoba żyrandola czy w klasycznym połączeniu z podłogową lampą stojącą.
Dlaczego warto zdecydować się na lampę z abażurem?
W pojawiających się dziś trendach dekoratorskich można zaobserwować wielki powrót lamp, w których wykorzystuje się materiałowe abażury. Wynika to z bogactwa efektów dekoracyjnych, jakie można za ich pomocą uzyskać. Efektownie podświetlane wzorzyste i kolorowe tkaniny przyciągają możliwością tworzenia w pomieszczeniu ciepłego klimatu, a co ważne lampy, w których je wykorzystano, dekorują przestrzeń także wtedy, gdy są wyłączone. Dla osób, które chcą urozmaicić i wzbogacić aranżację poszczególnych pomieszczeń liczy się też fakt, że abażury pasują do niemal każdego stylu – w zależności od swojej formy geometrycznej oraz rodzaju wykorzystanego materiału. Abażury jednolite i o bardziej zróżnicowanym kształcie, ozdobione dodatkowymi elementami, np. naszytymi lub zwisającymi kryształkami wpasują się świetnie we wnętrze w stylu glamour. Jednobarwne, kremowe, szare lub białe sprawdzą się w połączeniu ze stylizacjami minimalistycznymi, a wielobarwne będą się znakomicie prezentowały w nowoczesnych aranżacjach eklektycznych. Ciemne jednokolorowe abażury będą atrakcyjnym dodatkiem nawet we wnętrzu urządzonym w stylu loftowym czy industrialnym.
Plusem stosowania abażurów jest możliwość swobodnego doboru ich form, wymiarów oraz rodzaju użytej tkaniny. W zależności od modeli pozwalają na uzyskanie urozmaiconych efektów. Co więcej, dają możliwość całkowitego odmienienia charakteru wnętrza przy umiarkowanych kosztach. Ładnie podświetlone tkaniny z motywami roślinnymi, geometrycznymi wzorami czy spokojne i jednobarwne ułatwiają kreowanie ciekawych efektów. Liczy się też duży wybór kształtów – od walców i klasycznych stożków czy sześcianów aż po bardziej fantazyjne oraz odwołujące się do tradycyjnych i mocno zróżnicowanych wzorów.
Używanie abażuru to również sposób na uzyskiwanie ciekawych efektów świetlnych. Można zdecydować się na klasyczny abażur dający przytłumione i rozproszone światło o uzależnionej od materiału barwie. Modne są też abażury ze wzorzystymi tkaninami ożywianymi przez padające od wewnątrz światło. Uznaniem cieszą się abażury, które nie przepuszczają światła, a za to kierują jego strumień w dół i w górę, tworząc wyraźne granice między światłem a cieniem.
Bogactwo rodzajów abażurów pozwala na znalezienie efektownego dodatku, który pomoże w podkreśleniu walorów dowolnego wnętrza. W zależności od aranżacji i konkretnego modelu może on stać się zarówno jednym z elementów współtworzących charakter wnętrza, jak i motywem dominującym. Niezależnie od wyboru można być pewnym, że moda na abażury zostanie z nami na dłużej.